دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1400 1400 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami I, Nejad Ebrahimi A, Rahimi L. Components Affecting the Resilience of Historical Bazaars Space with Emphasis on Capabilities of the Physical-Functional Dimension of Space Case Study: Amir Complex at Tabriz Historical Bazaar. Jria. 2021; 9 (1)
URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-1160-fa.html
عبدالهی راحله، کرمی اسلام، نژادابراهیمی احد، رحیمی لیلا. مولفه های موثر بر تاب آوری فضای بازارهای تاریخی با تاکید بر قابلیت های بعد کالبدی-عملکردی فضا. مجله پژوهش های معماری اسلامی. 1400; 9 (1)

URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-1160-fa.html


دانشگاه آزاد واحد اردبیل
چکیده:   (705 مشاهده)
تاب­آوری فضایی به­عنوان یکی از ابعاد جدید در حوزه تاب­آوری به­دنبال مسئله حیات و پویایی فضا با حفظ هویت و عملکرد از طریق توجه به  ویژگی­های فضای معماری است. فضای تاب­آور به­عنوان بستر مناسب برای امکان تداوم حضورپذیری در طی زمان با حفظ کارایی پویایی را مهیا می­سازد؛ ولی غالب فضاهای تازه احداث­شده در مواجهه با بحرانها آسیب­پذیر بوده و کارایی خود را سریع از دست داده و کاربران فضا به ترک و رهاسازی محل اقدام می­کنند؛ از‌این‌رو، بازارهای تاریخی ایران به­عنوان یکی از فضاهای ارزشمند که علیرغم تحولات در طی دوره­ها به فعالیت خود ادامه داده و توانسته ما به­ازای کالبدی نیازهای روز را برآورده سازد، قابل توجه است. بنابراین این پژوهش به­دنبال پاسخ این سؤال است که چگونه تاب­آوری در فضای تاریخی بازارها تحقق یافته است؟
هدف تحقیق حاضر، بررسی ویژگی­های محیطی موثر بر فضاهای تاب­آور است. این مهم نیاز به خوانش قابلیت­های کالبدی-عملکردی مستتر در این فضاها دارد؛ این بعد که ناظر بر قابلیت­های محیطی است به­عنوان بعد غالب تاب­آوری فضا فراتر از ابعاد گوناگون مطرح به­عنوان معیار اساسی یک فضای تاب­آور مؤثر است.
پژوهش حاضر از نوع کاربردی و از نظر روش تحقیق کیفی و با استفاده از مطالعه­ی موردی بوده است. ابتدا با تحلیل چارچوب نظری، به­روش قیاسی مدل مفهومی فضای تاب­آور استخراج و برای تحقّق هدف مذکور، کاربست این مدل بر نمونه مورد مطالعه با پژوهش استقرایی مورد آزمون قرار گرفت. برای گردآوری اطلاعات از روش مثلث­بندی داده­ها و به­شیوه پیمایشی مستقیمِ مشاهده و مصاحبه و غیرمستقیمِ مبتنی بر سندکاوی استفاده شده و با راهبرد تحلیل تطبیقی، یافته­های عملیاتی به­روش استدلال منطقی مورد تحلیل کیفی قرار گرفته­اند.
با مطالعه ادبیات موضوع قابلیتهای انعطاف­پذیری، تطبیق­پذیری، تغییرپذیری و واکنش­پذیری به­عنوان یافته­های نظری مورد آزمون قرار گرفت. با ایجاد ارتباط بین نتایج یافته­های نظری و تجربی براساس مطالعات نمونه­موردی می­توان نتیجه گرفت که نحوه­ی تاب­آوری فضایی مجموعه امیر در بازار تاریخی تبریز نشان­دهنده­ی تاثیرپذیری محیط از قابلیت­های این بعد فضاست. در بررسی میزان برخورداری مجموعه از قابلیت­های فضایی به­ترتیب راسته بازار و تیمچه امیرجنوبی بهترین وضعیت را به­خود اختصاص داده­اند. با رواج الگوی مصرف­گرایی و تغییر کاربری کاروانسرا و تیمچه­ها و با توجه به تبدیل خرید به تجربه فراغت راسته بازار امیر با در دست­گرفتن نبض اقتصادی مجموعه به­واسطه متغیرهای چندظرفیتی، دسترسی و ارتباطات فضایی متعدد، فعالیت تک­صنفی، تعداد زیاد حجره­های خرده­فروشی، پویایی کلیه واحدها، همسازی فرم با صنف جدید و گسترش صنف راسته در مجموعه در تداوم حیات و تاب­آوری مجموعه نقش بسزایی ایفا کرده­است.
 
     

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش های معماری اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iran University of Science & Technology

Designed & Developed by : Yektaweb