راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنمای آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنمای الفبایی | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌های متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پایگاه


ابزارهای یکتاوب برای افزایش رتبه پایگاه در موتورهای کاوشگر (مثل گوگل)

 

link_bar

 

موتور کاوشگر گوگل با در نظر داشتن 500 میلیون متغیر و 2 میلیارد اصطلاح به رتبه‌بندی صفحه‌های اینترنتی می‌پردازد و صفحاتی را که مهم‌تر تشخیص می‌دهد در نتایج جست‌وجو در جایگاهی بالاتر نمایش می‌دهد. آن‌چه برای گوگل اهمیت دارد پیوند پایگاه شما در دیگر صفحات اینترنتی است. هر چه پایگاه شما در دیگر پایگاه‌ها بیش‌تر معرفی شود، گوگل آن را مهم‌تر تشخیص می‌دهد و در جایگاهی برتر نمایش می‌دهد.
برخی از معیارهای موتورهای کاوش برای رتبه‌بندی پایگاه‌ها

  • میزان محتوا و بسامد بروز رسانی پایگاه
  • تعداد پیوند از پایگاه‌های بیرونی (معرفی سایت در پایگاه‌های دیگر)
  • تعریف درست تگ ها و کدهای مربوط به هدر صفحات، کلیدواژه‌ها، معرفی پایگاه و متن جایگزین تصویرها
  • سرعت بالا و بارگذاری سریع صفحات پایگاه (به ویژه استفاده از متون HTML )

ابزارهای یکتاوب برای افزایش رتبه‌

یکی از دغدغه های اصلی مدیران پایگاه های اینترنتی، افزایش رتبه سایت در موتورهای کاوشگر است. مدیران پایگاه ها از اینکه پایگاه وب آنها در صفحه اول جستجوگر گوگل ظاهر شود خوشحال می شوند. برنامه یکتاوب از ابزارهای متنوعی برای دستیابی به این هدف مهم بهره می برد که در ادامه معرفی می گردند:
1. تولید و بروز رسانی مستمر و خودکار صفحه‌های ثابت که برای جست‌وجو بهتر از صفحات بارگذاری شده از بانک اطلاعاتی رفتار می‌کنند. لینک این صفحه‌ها را می توانید در پایین صفحات پایگاه خود ببینید.

 

2. امکان تغییر پسوند صفحات و مقالات از php به html:

موتورهای جستجوگر صفحات ایستا با نشانی ثابت را بهتر از صفحات پویا ایندکس می کنند. برای تغییر پسوند صفحات، می توانید در سروهایی که mod_rewrite در آنها فعال است، با مراجعه به بخش تنظیمات پیشرفته گزینه استفاده از mod_rewrite آپاچی برای داشتن نشانی‌های html برای مطالب و مقالات را فعال کنید. به این ترتیب مطالب افزوده شده با پایگاه‌ با پسوند html  نمایش داده می‌شوند.

3. خروجی XML از مطالب مطابق فرمت Google Site Map

برای مشاهده خروجی فوق نشانی سایت خود را به صورت زیر مشاهده کنید:

www.write-your-site-here.com/sitemap.xml

 

4. اضافه کردن تگهای استاندارد در بخش meta در صفحات مشاهده مقالات علمی برای ارایه اطلاعات منظم به Google Scholar

برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای مرتبط را مطالعه کنید.

 

کارهایی که شما باید انجام دهید
1. توصیف پایگاه در یکتاوب
برای آن‌که پایگاه شما سریع‌تر در گوگل ایندکس شود، نخست به بخش «تنظیمات عمومی < تنظیمات متن‌های عمومی» بروید و توصیف پایگاه و کلیدواژه‌های آن را تعیین کنید.
2. معرفی پایگاه به گوگل
به نشانی  http://www.google.com/addurl یا http://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?pli=1 بروید و نشانی پایگاه خود را همراه با پیشوند http وارد کنید. شما می‌توانید کلیدواژه‌هایی را که شناسنده‌ی محتوای پایگاه شما هستند، در کادر مربوطه وارد کنید.
3. تبادل پیوند با پایگاه‌های دیگر
به پایگاه‌های مرتبط با موضوع پایگاه خودتان پیوند بدهید و از آن‌ها بخواهید به پایگاه شما پیوند بدهند. هر چه پایگاه شما در پایگاه‌های دیگر بیش‌تر معرفی شود، گوگل آن را مهم‌تر تشخیص می‌دهد.
4.  بررسی وضعیت پیوندها
اگر در پایگاه خود به صفحه‌های اینترنتی دیگری پیوند داده‌اید، ‌گاهی آن‌ها را بررسی کنید زیرا نشانی آن صفحه‌ها ممکن است تغییر کرده باشد. پیوندهای ناقص باعث کاهش رتبه‌ی شما در گوگل می‌شوند.
5. معرفی پایگاه در رسانه‌ها
نشانی پایگاه خود را روی کارت ویزیت چاپ کنید یا از رسانه‌های گوناگون به آگاهی مخاطبان برسانید. هرچه بازدید از پایگاه شما افزایش یابد بر رتبه‌ی شما در گوگل افزوده می‌شود.

 

توجه کنید:

امروز بحث افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو یا search engine optimization یا SEO بسیار تخصصی شده است و با توجه به الگوریتم های متغیر گوگل لازم است با دقت انجام شود. بهترین راهکار همانطور که گوگل خواسته است توجه به مخاطب و درج محتوای مفید و اصلی (غیر کپی) است. بسیاری از ترفندهایی که غیر از این باشند و بخواهند سایتی را به صورت کاذب در گوگل ارتقا دهند شاید در ابتدا موفق نشان دهند، اما معمولا توسط گوگل کشف شده و منجر به سقوط رتبه می شود.

 

با سپاس از وقتی که برای خواندن این راهنما گذاشتید، خواهشمند است هر گونه پرسش یا نظری را با نشانی yektaweb (AT) gmail.com در میان بگذارید.

 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb Collection - مجموعه مدیریت یکپارچه پایگاه‌های اینترنتی