راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنمای آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنمای الفبایی | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌های متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پایگاه


راهنمای ساخت و استفاده از شرح حال علمی (CV)

 

 

 

مجموعه نرم‌افزاری یکتا با هدف خدمات رسانی به موقع و سریع و کمک به برقراری ارتباط موثر بین پژوهشگران و اندیشمندان جوامع علمی کشور، امکان عضویت افراد در پایگاه انجمن‌های علمی و ساخت و به‌روزرسانی صفحات شرح حال علمی اعضا را فراهم کرده است. در این بخش با چگونگی انجام این فرآیند آشنا می‌شوید.

 

فهرست مطالب:

 

 

CV چیست؟

Curriculum vitae که به اختصار به صورت CV نوشته می‌شود، از نظر لغوی به معنای "تاریخچه زندگی" بوده و به طور معمول به شرح حال زندگی افراد گفته می‌شود که شامل ویژگی‌ها، توانمندی‌ها، و فعالیت‌های آنها می‌گردد. یک شرح حال علمی شامل سوابق آموزشی و سایر فعالیت‌ها و توانایی‌های علمی و پژوهشی می‌باشد. در قالب‌های استانداردی که برای نوشتن CV ارائه شده‌اند، داشتن بخش‌های مشخصات فردی، آموزش ، تدریس، سوابق و فعالیت‌های شغلی، علمی و تحقیقاتی، جوایز و افتخارات علمی، مهارتها و توانایی‌ها، انتشارات علمی و مواردی از این قبیل پیشنهاد گردیده است.

 

 

 

داشتن CV چه اهمیتی دارد؟

در مورد اهمیت داشتن یک CV مدون نظرات مختلفی بیان شده است. برخی CV را یک آگهی برای معرفی افراد به سازمان‌ها می‌دانند و برخی حتی از این حد فراتر رفته و آن را با عبارت "sell yourself" نشان می‌دهند. اما برای بسیاری از افراد داشتن یک CV مدون اهداف مفیدتری را برآورده می‌کند. بعضی از مزایا و نکات مطلوبی که داشتن CV علمی تحت وب را توجیه می‌کنند عبارتند از:

  • آشنا شدن مراجعان وب با زمینه‌های فعالیت و پژوهش اعضای هیات علمی
  • ساماندهی و مرتب‌سازی فعالیت‌ها و کمک به پیگیری منظم امور جاری توسط اعضا
  • کمک به برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و همکاران برای اطلاع‌رسانی و نیز دریافت نظرات و پیشنهادهای آنان
  • ایجاد فضای مجازی برای تشویق پژوهشگران به همکاری بیشتر و موثرتر با یکدیگر
  • جلوگیری از انجام کارهای موازی و هماهنگ کردن فعالیت‌ها در جهت شکل‌گیری پروژه‌های کلان
  • تلاش در جهت شکل‌گیری یک شبکه موثر و کارآمد علمی و پژوهشی

البته پر واضح است که دستیابی به اهداف ذکر شده تنها با اتکا به ایجاد برنامه‌های نرم‌افزاری تحت وب برآورده نشده و نیازمند عزم جدی مسئولان و همکاری موثر پژوهشگران نیز می‌باشد.

 

 

 

تفاوت CV و Resume در چیست؟

Resume که به معنای "خلاصه تجربیات" ترجمه می‌شود، معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی و به منظور معرفی خود به سازمان‌های در حال استخدام نیرو نوشته می‌شود. افراد معمولا در Resume خود فعالیت‌های حرفه‌ای و تجارب کاری خود را بیان کرده و تلاش می‌کنند مطالب را متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر بنویسند. Resume بنا بر نوع کاربردش معمولا کوتاه و در حداکثر دو صفحه تهیه می‌شود. البته در بیشتر مواقع یک صفحه اضافه تحت عنوان Cover Letter به این مستند اضافه می‌شود تا هدف از ارائه آن را توضیح دهد.

اما CV به‌طور معمول توسط افراد دانشگاهی و با هدف ارائه کلیه دستاوردها و فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی آنها تهیه می‌شود و به همین دلیل می‌تواند تا بیش از 10 صفحه متن را شامل شود. البته در این مورد هم توصیه می‌شود اصل اختصار رعایت شود و از افزودن مطالب غیر ضروری در هنگام نوشتن CV پرهیز شود.

 

 

 

من عضو انجمن هستم. چگونه نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنم.

شما می‌توانید با پرکردن فرم عضویت پایگاه و انتخاب گزینه‌های مربوط به عضویت در انجمن عضو پایگاه شوید. بعد از تکمیل و تایید فرم عضویت، نام کاربری و رمز عبوری خواهید داشت که با آنها می‌توانید وارد پایگاه شده و شرح حال علمی خود را تکمیل کنید.

 

 

 

من نام کاربری و رمز عبور را دریافت کرده‌ام، چگونه اطلاعات خود را وارد کنم؟

شما می‌توانید از صفحه اصلی پایگاه فارسی یا انگلیسی نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید تا برنامه شما را به عنوان کاربر شناسایی کند. پس از ورود شما می‌توانید از طریق کادر راهبری بالای صفحات پایگاه به صفحات CV خود دست پیدا کنید. در صفحه CV شما پیوندهای مربوط به ورود یا به‌روزرسانی اطلاعات و همچنین فرم‌های مربوطه را مشاهده خواهید نمود.

 

 

 

ارائه پیشنهادها و نظرات

با تشکر از وقتی که برای مطالعه این راهنما صرف نموده‌اید، لطفا هر گونه پرسش یا نظری را با نشانی yektaweb (AT) gmail.com در میان بگذارید. همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را از طریق پایگاه اینترنتی دانشگاه و با استفاده از بخش تبادل پیام برای godadmin ارسال کنید.

 

 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb CMS - مجموعه مدیریت یکپارچه پایگاه‌های اینترنتی