دوره 5، شماره 3 - ( پائیز 96 1396 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asefi M, Hashempour P, Mohajeri M. Assess the strengths and weaknesses of the construction industry in the production of Islamic housing. Iran University of Science & Technology. 2017; 5 (3)
URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-831-fa.html
آصفی مازیار، هاشم پور پریسا، مهاجری مظفر، حمزه نژاد مهدی. ارزیابی نقاط قوت و ضعف روشهای صنعتی ساختمان در تولید مسکن اسلامی. مجله پژوهش های معماری اسلامی. 1396; 5 (3)

URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-831-fa.html


چکیده:   (317 مشاهده)
دین کامل اسلام هر آنچه را که در تعالی بشر نقش دارد؛ در دستورالعمل هایی مادی و معنوی بصورت شایسته ای نظام بخشیده است. سکونت و مسکن نیز از این مقوله مستثنی نیست. لذا داشتن مسکن اسلامی حقیقی در کشور اسلامی ایران می تواند از دغدغه های پژوهشگران معماری قرار گیرد. از سوی دیگر بحث کمبود شدید واحد های مسکونی، کیفیت بسیار پایین ساخت و عمر کم ساختمان ها در ایران و نیز توان مالی کم خریداران مسکن در ایران نیز از دیگر چالش های پیش روی معماران است. راهکار مناسب برای حل این چالش از دید صاحب نظران، ساخت و ساز به روش صنعتی است. مسئله  مورد بحث این مقاله وجود نارضایتی و عدم اطمینان به رویکرد صنعتی ساخت در مواجهه با مباحث هویتی نظیر مسکن اسلامی است. با  توجه به اینکه در حوزه نظری، جامعه ایران بدنبال یک معماری اسلامی برای مسکن خویش است و از سوی دیگر در حوزه ساخت نیاز مبرمی به بکارگیری روشهای صنعتی ساختمان سازی احساس می شود، لذا ضروری است نسبت میان ایندو حوزه بررسی شده و حقیقت رابطه آنها تحلیل شود و بدین ترتیب در برخورد با این مسئله به رویکردی واقع بینانه بتوان دست یافت. بنابراین سوال تحقیق حاضر اینست که تعامل این دو حیطه معماری چگونه است؟ چه الزاماتی در صنعتی سازی، معماری مسکونی را از ابعاد اسلامی آن دور می سازد؟ پاسخ این سوالات در هیچ تحقیقی بررسی نشده و در نوع خود نو و بدیع است. چنین به نظر می رسد که بسیاری از پارامتر های صنعتی سازی نه تنها منافاتی با ویژگی های اسلامی یک معماری مسکونی ندارند که در برخی موارد کاملاً منطبق و همسو با آنها هستند. در این پژوهش جمع آوری داده ها بروش کتابخانه ای و استخراج برخی شاخص ها از طریق استدلالی انجام شده است که در قالب جدول تطابق نظیر به نظیر میان دو حیطه مدنظر مقاله در میان اساتید آشنا به هر دو حوزه به پیمایش گذاشته می شود. تحقیق از بعد هدف مطالعه یک تحقیق کاربردی و بر حسب اقدام محقق یا روش تحقیق، تحلیلی-توصیفی است. گردآوری داده ها بروش میدانی با ابزار های مصاحبه و پرسشنامه انجام می گیرد. تجزیه و تحلیل داده ها بکمک تحلیل استنباطی است که بیشترین هماهنگی را با روش تحقیق تحلیلی-توصیفی دارد. تجزیه و تحلیل با کمک آزمون پارامتری مقایسه میانگین در نمونه های جفتی با کمک مدل ای اچ پی انجام خواهد شد. داده های آماری در نرم افزار اکسل آنالیز شده و  اطلاعات بدست آمده در بخش بحث و نتیجه گیری، تحلیل مفهومی شده و نتیجه های نهایی بیان می شود.  نتیجه تحقیق نشان میدهد مجموع  مولفه های صنعتی سازی در تطابق 63 درصدی با اصول فقهی و کالبدی مسکن اسلامی قرار دارند که همسویی قابل قبولی را نشان می دهد. مجموعه مذکور در ارتباط با اصول معنایی مسکن اسلامی رقم 17- درصد را دارد که بیانگر تنافر صنعتی سازی با اصول معنایی مسکن اسلامی است. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت نسبت صنعتی سازی و مسکن اسلامی را یک ارتباط همسو و مثبت می توان دانست که فقط در حوزه "محدودیت های طراحی" وجه تنافر دیده می شود. بدین ترتیب گزینه صنعتی سازی ساختمان، پس از رفع تنافرات اندک آن، میتواند گزینه ای بهینه برای رفع مشکلات کنونی و آتی مسکن در ایران باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات موضوعی در معماری و شهرسازی اسلامی (مانند ايده های فضائی- هندسی، نمادها، آرايه ها، احجام و غیره)
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش های معماری اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iran University of Science & Technology

Designed & Developed by : Yektaweb