دوره 6، شماره 3 - ( پائیز-1397 1397 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه هنر اسلامی تبریز
چکیده:   (145 مشاهده)
نیاز به مســکن یکی از اساسی ترین نیازهای بشری است. طبق اصل سـی و یک قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسکن مناســب حق هر شخص و خانواده ایرانی است. که در آن شاخص های کیفی مسکن همواره به عنوان حساسترین ابزار برنامه ریزی مسکن محسوب می شوند. به عبارتی طرح خانه مسلمان باید به صورتی باشد، که امکان رشد و تعالی فرد، خانواده و جامعه را بر اساس عقاید اسلامی فراهم آورد. در این راستا دین مبین اسلام اصول راهنمایی را در جهت تحقق کیفیت مسکن مطلوب ارائه داده است.
تحقیق با هدف پاسخگویی به این پرسش اساسی است که چه شاخصهای کیفی معماری که متضمن ارزش های اسلامی و هویت مطلوب آن می باشد را میتوان با توجه به تغییرات شرایط جامعه و تغییر شیوه زندگی مردم ، در مسکن معاصر به کار بست؛ که بر این اساس به روش کیفی انجام شده و برای ارزیابی نهایی داده ها از روش تحلیل سلسله مراتبی بهره گرفته شده است. شیوه جمع آوری اطلاعات بر پایه چک لیستهایی برای تکنیکهای مصاحبه و پرسشنامه بوده و در این مسیر از مطالعات اسنادی و کتابخانه ای استفاده گشته است.
نتایج و یافته های تحقیق را می توان در قالب دو بخش شامل استخراج الگوهای کیفی مسکن از مفاهیم اسلامی در قالب مدل کیفی مسکن مطلوب اسلامی و ارزیابی الگوواره های استخراجی براساس نیاز مسلمان معاصر دسته بندی نمود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات موضوعی در معماری و شهرسازی اسلامی (مانند ايده های فضائی- هندسی، نمادها، آرايه ها، احجام و غیره)
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵