دوره 6، شماره 2 - ( تابستان-1397 1397 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 66-80 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Wahdattalab M, Ahmadnejad F, Nazari M A, Nadimi H. An Investigation on Relation between Two Factors of Complexity in Architectural Images and Gender on Time Perception. Iran University of Science & Technology. 2018; 6 (2) :66-80
URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-1011-fa.html
وحدت طلب مسعود، احمدنژاد فرهاد، نظری محمدعلی، ندیمی حمید. جستاری در نسبت میان دو عامل پیچیدگی در معماری و جنسیت مخاطب با مدتزمان ادراک شده. مجله پژوهش های معماری اسلامی. 1397; 6 (2) :66-80

URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-1011-fa.html


دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز
چکیده:   (158 مشاهده)
مدت‌زمان ادراک شده، می تواند بر عکسالعملهای حیاتی گرفته تا فعالیت و رفتارهای روزمره تأثیر به‌سزایی داشته‌باشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که محیط و فضای اطراف انسان‌ها نیز ‌می‌توانند بر ادراک او از آن فضا یا رویداد تأثیرگذار باشند. مسئله‌ای که در بیشتر پژوهش‌های پیشین انجام‌شده درمورد زمان ادراک با رویکرد روانشناسی شناختی مورد غفلت قرار‌گرفته است، درنظر نگرفتن تأثیرمحیط و معماری به عنوان ظرف مکان و رویدادها می باشد.
هدف پژوهش حاضر بررسی دقیق‌تر رابطه متقابل محیط و به طور دقیق‌تر معماری بر زمان ادراک افراد می‌باشد. همین‌طور بررسی تأثیر جنسیت، که در بسیاری پژوهش‌ها به عنوان یکی از عوامل تأثیرپذیر از محیط و تأثیرگذار بر زمان ادراک شده فرد گزارش شده است، دیگر هدف مطالعه حاضر می‌باشد.
روش تحقیق این پژوهش به صورت علی- مقایسهای است. یک‌صد‌نفر از دانشجویان دانشکده‌های مختلف دانشگاه هنر اسلامی تبریز در دو آزمون مجزای رایانه‌ای شرکت‌داده‌شدند که آزمون اول انتخاب تصاویر مورد‌استفاده در آزمون زمان ادراک‌ بود. همچنین به‌عنوان آزمون قضاوت مدت‌زمان، دو آزمون بازتولید زمانی با بازه هزارمیلی‌ثانیه، و آزمون تولید زمانی به اندازه صدوبیست‌ثانیه به‌صورت هم‌زمان، با چهار محرک بصری معماری، با دو عامل مستقل پیچیدگی در دو سطح و پیشینه ذهنی مخاطب در دو سطح، در رویکرد گذشته‌نگر درنظر گرفته‌شد. نتایج به روش تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر چندعاملی و آزمون تعقیبی ال‌اس‌دی تحلیل شدند.
یافته‌ها نشان‌می‌دهند که افراد تصاویر پیچیده را به‌طور معناداری طولانی‌تر نسبت به تصاویر ساده قضاوت می‌نمایند. همچنین تحلیل تأثیر تعاملی بین گروهی، در مورد تأثیر تصاویر ساده و پیچیده بر دو گروه جنسی دختران و پسران تفاوت معناداری را نشان داد. نتایج به‌دست‌آمده در حوزه بازتولید و تولید زمان، با نظریه‌های ساعت درونی، دروازه توجه و رمزگذاری عصبی مقایسه و تحلیل گشت. تطابق یافته ها در زمینه رابطه پیچیدگی تصویر با طول مدت‌زمان ادراک‌شده با مدل رمزگذاری عصبی ایگلمن، بیشتر بود، در حالی که یافته‌ها در زمینه تأثیر تعاملی عامل جنسیت، بر مدت‌زمان ادراک شده، در عین قابل مقایسه بودن با مدل ساعت درونی، جدید بوده و می‌تواند دیدگاه جدید و متفاوتی را وارد این‌حوزه از مطالعات نماید. تکرار این‌گونه از پژوهش‌ها به صورت میان‌رشته‌ای با رویکرد اکولوژیک و محرک‌های نزدیک‌تر به محیط‌های واقعی را برای رسیدن به چارچوب نظری دقیق‌تر و یافته‌های کاربردی‌تر را می‌توان ضروری دانست.
متن کامل [PDF 5813 kb]   (25 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات موضوعی در معماری و شهرسازی اسلامی (مانند ايده های فضائی- هندسی، نمادها، آرايه ها، احجام و غیره)
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش های معماری اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Iran University of Science & Technology

Designed & Developed by : Yektaweb