دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 96 1396 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

شبانی امیرحسین، سعید ایزدی محمد. بومی سازی بازآفرینی یکپارچه شهری بافت های تاریخی شهر اسلامی. مجله پژوهش های معماری اسلامی. 1396; 5 (2)

URL: http://jria.iust.ac.ir/article-1-764-fa.html


چکیده:   (904 مشاهده)
نارسایی حاصل از تسلط الگوهای غیر بومی در نظام برنامه ریزی شهری و تکیه بر نسخه های وارداتی در حوزه شهرسازی ما، تا کنون تبعات سنگینی را بر سازمان شهری مان تحمیل کرده است. تقلید سطحی این الگوها و عدم لحاظ نمودن بنیان های فرهنگی-اجتماعی بومی، نه تنها نتوانسته به دلیل عدم سازگاری با هویت شهر ایرانی-اسلامی مساله ای را حل کنند، بلکه گاه اجرای ناقص و نابجای شان معضلی مضاعف ایجاد کرده است. تاریخ با شکوه تمدن اسلامی سرشار از شواهد متقنی است که نشان می دهد مسلمانان با هوشمندی، تعامل و تعاطی با دیگر فرهنگ ها همواره توانسته اند رهیافت های مثبت دیگران را در خدمت تدوین الگوهای بومی درآورند و البته در این راه منبع اصلی، قرآن و سیره پیامبر و اهل بیت علیهم السلام بوده است؛ لذا بومی سازی و بهره مندی از دستاوردهای مثبت، بویژه تجارب موفق می تواند در دستیابی به الگویی متناسب با ساختار فرهنگ خودی، تسهیل گر و تسریع کننده باشد. در همین زمینه و برای پاسخ به چالش معنادار میان مقوله توسعه و حفاظت در بافت های تاریخی شهرهای اسلامی، در این پژوهش سیاست بازآفرینی یکپارچه شهری مورد مداقه واقع شده و با توجه به مولفه های آن و منطق زمینه گرایانه اش، جستجوی الگوی بومی از بازآفرینی یکپارچه شهری در بافت های تاریخی شهر اسلامی در دستور کار قرار گرفته است؛ بدیهی است که این موضوع به دنبال تک ساحتی شدن انسان امروز و به تبع آن ناهماهنگی در ساختار شهر اسلامی در پی گسست فرهنگی و تزریق مولفه های بومی نشده، تنها از طی طریق در مسیر بازشناسی هویت اسلامی شهر و اجزا آن مبتنی بر اساس فکری اسلامی میسر می شود. روش کیفی پژوهش حاضر، با رویکرد توصیفی-تحلیلی، گردآوری اطلاعات را از طریق شیوه اسنادی دنبال می کند. منابع اصلی پژوهش، ادبیات مبسوط بازآفرینی شهری از یکسو و کتاب خدا، روایات ائمه معصومین، میراث به جامانده از شهرهای اسلامی در این بافت هاست و نتایج بدست آمده در قالب دو گزاره زیر قابل ارائه اند:
  1. ارائه مولفه های بومی شده بازآفرینی شهری مستخرج از منابع اصیل اسلامی
  2. مدل مفهومی بازآفرینی یکپارچه شهری در بافت های تاریخی شهر اسلامی و تعریف پیوستگی و ارتباط معنایی-کارکردی مولفه های آن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات موضوعی در معماری و شهرسازی اسلامی (مانند ايده های فضائی- هندسی، نمادها، آرايه ها، احجام و غیره)
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش های معماری اسلامی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iran University of Science & Technology

Designed & Developed by : Yektaweb